سنگهاى زیربناى اسلام سه چیز است: نماز، زکات و ولایت که هیچ یک از آنها بدون دیگرى درست نمى‏ شود - امام صادق علیه السلام- کافى، جلد2، ص 18
حدیث
مراکز تابعه
راهنمای ارتباط

عكس منطقه، معرفي منطقه


/Portals/42/94_6_155___.gif

معرفی منطقه
منطقه 6 در یک نگاه

منطقه 6 يکي از مناطق نسبتاً قديمي شهر تهران به حساب مي‌آيد که در مرکز شهر قرار دارد.
منطقه 6 به لحاظ موقعيت جغرافيايي در حوزه مرکزي شهر تهران واقع شده که از سمت شمال به منطقه 3، از شرق به منطقه 7، از جنوب به مناطق 10،11،12 و از غرب به منطقه 2 محدود مي‌شود.
از عمده‌ترين ويژگي کالبدي منطقه 6 مي‌توان به موقعيت قرارگيري آن در مرکز شهر تهران از يک سو و از سوي ديگر استقرار مهم‌ترين کاربري‌هاي اداري ـ خدماتي با مقياس عملکردي فرامنطقه‌اي، شهري و حتي ملي در آن اشاره کرد.
اين منطقه از 3 جهت غرب، شرق و شمال با 3 بزرگراه اصلي تهران؛ چمران، مدرس و همت و از سمت جنوب به بزرگترين محور شرقي‌ـ غربي شهر يعني خيابان انقلاب محدود مي‌گردد
همچنين يکي از قديمي‌ترين و بزرگ‌ترين محورهاي شمالي ـ جنوبي تهران؛ خيابان وليعصر از مرکز ثقل اين منطقه عبور مي‌کند.
مراکز فرهنگي هنري منطقه شش دو فرهنگسرا، يک خانه فرهنگ و دو کتابخانه را دربر مي گيرد.

فرهنگ سراي سرو:
با هدف ارايه فعاليت هاي فرهنگي ، هنري ، مذهبي و اجتماعي دوشنبه 18 دي ماه 1374 با نام سرو با حضور رييس جمهور وقت و جمعي از مسئولان فرهنگي هنري در ساختمان به مساحت 3546 مترمربع در 7 طبقه طي مراسمي افتتاح شد.
از آنجا كه نيمي از جمعيت شهر را زنان تشكيل مي دهند سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با نظر در ساختار فرهنگ سراهاي موجود فعاليت هاي آنها را به صورت  هويتي دسته بندي كرد.
از اين رو فرهنگ سراي سرو از ابتداي سال 1380 به فرهنگ‌سرای فرهنگ سراي بانو تغيير نام داد.
در ابتداي تابستان سال 1388  با توجه به تغييرات ساختاري سازمان و حذف بعضي از رويكردهاي تخصصي و هويت عمومي در بخش فعاليت هاي محتوايي اين فرهنگ سرا، مجدداً  به عنوان فرهنگ سراي سرو به كار خود ادامه داد.
مديريت فرهنگي هنري منطقه 6 نيز از سال 1384 در اين مركز مستقر گرديد.
ساختمان اين فرهنگ سرا شامل :
-
 واحدهاي اداري مديريت فرهنگي هنري منطقه 6
- واحد آموزش در 2 طبقه و ارايه خدمات آموزشي در رشته هاي عمومي و تخصصي.
-
 كتابخانه سرو در دو طبقه شامل 4 سالن  مطالعه ( 2 سالن براي برادران و 2 سالن براي خواهران) ، مخزن ، مرجع ، كودك ، نشريات و كمك درسي.
-
 نگارخانه  سرو با ارايه نمايشگاه هاي هنري ، دستي
- سالن آمفي تئاتر با گنجايش 100 نفر جهت اجراي سمينارها ، نشست ها ، همايش ، اكران فيلم ، نقد و بررسي كتاب و فيلم و ..
-
 سالن آمفي تئاتر رو باز سرو با ظرفيت بالغ بر 700 نفر در فضاي پارك ساعي .
-
 باشگاه ورزشي سرو با فضايي حدود 450 متر مربع و ارايه خدمات ، آموزشي ، تفريحي و... در رشته هاي ورزشي به كليه گروه هاي سني.
-
 رستوران سرو ساعي
- مهد و پيش دبستاني و خانه اسباب بازي
- سايت كامپيوتر
- بخش كانون ها و مشاركت هاي مردمي

فرهنگ سراي سرو، فرهنگ سراي شفق، خانه فرهنگ گلها، كتابخانه سرو ، کتابخانه شهید جهان آرا، خانه موزه دکتر شریعتی، خانه فرهنگ مشارکتی آریا، خانه فرهنگ مشارکتی ماه، خانه فرهنگ مشارکتی کیهان، خانه فرهنگ مشارکتی دانش و هنر، خانه فرهنگ مشارکتی مانا، خانه کودک نیکی، خانه کودک ایران زمین و خانه کودک پردیس از مراكز فرهنگي هنري منطقه 6 و ميزبان شهروندان تهراني است.

 

معرفی مدیران

معرفی امکانات فرهنگسرا